Ekonomi

EPDK’dan ‘mücbir sebep’ kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Kurul kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 35’inci maddesi uyarınca Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, önlisans veya üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin geçici yükümlülükleri açısından değerlendirilecek. “mücbir sebep”olarak kabul edildi

Bu kapsamda, 6 Şubat’tan itibaren ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL), önlisans dönemleri ile önlisans dönemleri ile üretim lisansı kapsamında inşaat öncesi dönem ve kapsamındaki yükümlülük erteleme süreleri boyunca uygulanacak. depolamalı elektrik üretim tesislerine ilişkin uygulamalar hariç olmak üzere, Yönetmeliğin geçici 15 inci maddesi kapsamında yer almaktadır. önlisans veya lisans başvuruları ve değişiklik başvuruları kapsamında, gerekli bilgi ve belgelerin tamamlanmasına ilişkin süreler, önlisans veya üretim lisansı değişiklik süreçleri kapsamında belirlenen yükümlülüklere ilişkin süreler, Birleşme veya bölünme işlemleri kapsamında belirlenen yükümlülükler, eskisinin devamı niteliğinde üretim lisansı verilmesi kapsamında belirlenen yükümlülükler, süresi dolan veya sona ermek üzere olan tüzel kişilere, birleşme tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödenir. olağanüstü hal süresince başka bir işleme gerek kalmaksızın ekstre süresinin uzatılması ile sona erer ve bu durumda ilgili ana hizmet bedeli ödenir. departman yetkili olacaktır.

Ayrıca, olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen illerde kurulması planlanan veya kısmen işletmeye alınması planlanan elektrik üretim tesisleri için üretim lisansı sahibi tüzel kişiler ile şirket merkezi bu illerde Yönetmelik’in 52 nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında ilerleme raporu verme zorunluluğundan muaftır. OHAL döneminde muaf tutulacak.

Öte yandan Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, Doğal Gaz Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 46. maddesi ve Doğal Gaz Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 24/B unsuru uyarınca lisans ve sertifika sahibi gerçek ve tüzel kişilerin sürekli yükümlülükleri açısından “mücbir sebep” olarak kabul edildi. Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği.

Bu kapsamda, yurt genelinde uygulanacak ruhsat ve sertifika alma, tadil, vize ve yenileme başvuruları kapsamında gerekli bilgi ve belgelerin tamamlanması için süresi dolan veya 6 Şubat tarihinden sonra dolacak olan gerçek ve tüzel kişiler, 6 Şubat prestijiyle OHAL süresince, OHAL tarihi itibariyle herhangi bir işleme gerek kalmaksızın konuşma süresi uzatılacak.

Doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından iç tesisat ve servis hatları sertifikası verilen gerçek ve tüzel kişiler ile olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen illerde faaliyet gösteren dağıtım şirketleri dağıtımda faaliyet gösterebilecek. belgesinin tarih ve numarası ile işçi bilgilerini bildirmek şartıyla bildirimde bulundukları bölgeler.

İç Tesisat ve Hizmet Hatları Sertifikaları Sertifika ve vize süresi 6 Şubat’tan sonra biten veya dolacak olan sertifika sahipleri, ilgili Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmeye devam etmeleri halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın olağanüstü hal kapsamında geçerli sayılacaktır. mevzuat.

Yapım ve Hizmet Belgesine sahip gerçek ve tüzel kişilerin mekanik kategoride faaliyet göstermek kaydıyla, olağanüstü hal kararı alınmış veya afet bölgesi ilan edilmiş illerde faaliyet gösteren dağıtım şirketleri, bildirdikleri dağıtım bölgelerinde faaliyet gösterebilirler. sahip oldukları sertifikanın tarih ve numarası ile işçi bilgilerini bildirmek şartıyla. bulunabilir.

samandaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu