Haber

Kırşehirli 34 Bakü şehidi için fidan dikildi

Kırşehir’de 105 yıl önce Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşu için savaşırken şehit olan Kırşehirli askerler anıldı.

“Türkiye-Azerbaycan Gençlik Değişim Projesi” kapsamında Kırşehir’e gelen Azerbaycan Hazar Üniversitesi’nden 14 gencin katılımıyla TOBB Öğrenci Yurdu bahçesinde program düzenlendi.

Gençler, 1918’de Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşu için Osmanlı Devleti’nin oluşturduğu Kafkas İslam Ordusu saflarında savaşan Kırşehirli 34 şehidi andı.

Gençler, yurdun bahçesine 34 şehit için fidan dikti ve fidanların yanındaki direklere askerlerin isimlerinin yazılı olduğu künyeler astı.

Törende konuşan Gençlik ve Sporİl Müdürü Numan Nafiz Şahin, Bakü ve Kırşehir’de ortak programlar düzenlendiğini söyledi.

Bakü programında gençlerle birlikte Azerbaycan’daki şehitliği ziyaret ettiklerini belirten Şahin, Kırşehirli 34 şehidin adını yaşatmak için çalıştıklarını ifade etti.

Hazar Üniversitesi Genel Sekreteri Alovsat Amirbeyli, 105 yıl önce Bakü’yü işgalden kurtarmak için yapılan savaşa Kırşehir’den çok sayıda askerin katıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bakü’yü 105 yıl önce işgalden kurtaran Kafkas İslam Ordusu anısına Bakü’de bir şehitlik yapılmıştır. Burada şehit olan 34 Kırşehirli kardeşimizin isimleri bulunmaktadır. Böyle bir organizasyon yapmış olmamız bizim için mutluluk vericidir. Bakü’de şehit olan Kırşehirli askerler için burada ağaç dikme etkinliği. Öğrencilerimiz ile bu güzel anları yaşadık. Öğrencilerimiz ve biz burada olmaktan mutluyuz.”

Hazar Üniversitesi öğrencisi Zerdüşt Gülüzade de program kapsamında Ankara’yı ziyaret ederek Kırşehir’de çeşitli programlara katıldıklarına işaret ederek, “Burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kafkas İslam Ordusu askerleri Kırşehir şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. ülkemizin en önemli savaşlarından birinin kazanılmasına katkısı olan. Onları anmak için buradayız. Onları anmak için buradayız. Onlar için bir fidan diktik.” dedi.

Öğrencilerden Edena Abbaslı, Bakü’de şehit olan Kırşehirli askerlere Allah’tan rahmet dileyerek, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Türkiye ve Azerbaycan’ın tek millet, iki devlet olduğunu herkes biliyor. Bunu biliyoruz. Her zaman böyle olacak. Türkiye’ye bir şey olursa.” Koşup geleceğiz. Bize bir şey olursa Türkiye koşarak yetişir. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu