Haber

Romalı kanaat önderleri Bahattin Turnalı’ya “bağımsız aday olma” teklifinde bulundu.

İstanbul’da dün geceden beri devam eden Roman federasyonları ve dernekleri istişare toplantısında seçimlere bağımsız milletvekili adayı ile girilmesi kararlaştırıldı.

CHP listesine giremeyen Romanlar, İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Adayı CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Bahattin Turnalı’yı bağımsız aday olarak gösterecek.

İstanbul Roman Federasyonu Başkan Yardımcısı Özcan Makaracı, Anadolu Yakası Roman Federasyonu Lideri Barış Cahanker ve İstanbul’daki Roman derneklerinin liderleri Bahattin Turnalı’nın Şişli’deki ofisine gelerek adaylık teklifini iletti.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ROL MODEL İSTİYORUZ

İstanbul Roman Federasyonu Başkan Vekili Özcan Makaracı, neden bağımsız aday gösterme kararı aldıklarını şu şekilde açıkladı:

“Bu seçimlerde de Romanlar yok sayıldığı için buradayız. Romanların Parlamento’da temsil edilememesinden üzüntü duyuyoruz. Milletvekillerimizi TBMM’de, bürokratlarımızı bürokraside görmek istiyoruz ki çocuklarımıza rol model olsunlar.

2023 yılında bu politikanın neresindeyiz? Hiçbir yerde değiliz.

Adaylarımızın 5 yıldır kapısı çalınmadı, girilmedi, gönülden ayrılmadı.

Romanlar yok sayılacaksa biz kendi bağımsız adayımızı çıkaracağız. Adayımız CHP listelerinde yer almayan Bahattin Turnalı’dır.”

TEMSİL ETMEK İSTİYORUZ

Anadolu Yakası Romanlar Federasyonu Başkanı Barış Cahanker, bağımsız aday gösterilmesi kararını şu şekilde değerlendirdi:

“Türkiye’de 8 milyon roman var. Özellikle İstanbul’da Romanların temsilinde büyük eksikliklerimiz var. Adaylık süreci bitmeden listelerde bir değişiklik olmazsa Bahattin Turnalı’yı bağımsız aday olarak göstereceğiz. Ayrıca aday olması için ona biraz baskı yapmak zorunda kaldık. Çünkü temsile ve Bahattin Turnalı gibi bir lidere ihtiyacımız var.”

Hem Cumhur İttifakı’ndan hem de Millet İttifakı’ndan oy alma potansiyeline sahip olan Bahattin Turnalı, CHP listelerinde yeniden yapılanma yapılmadığı takdirde 1-2 gün sonra resmi başvurusunu yaparak bağımsız aday olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-arsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu